Foredrag med Mads Fuglede: Det delte Danmark – øget polarisering
søn. 21. jun.
|Vestjyllands Højskole


Tid & sted
21. jun. 2026, 19.30 – 21.00
Vestjyllands Højskole, Skraldhedevej 8, 6950 Ringkøbing, Danmark
Om arrangementet
Som noget nyt åbner vi denne sommer op for, at alle kan tilmelde sig de mange spændende aftenforedrag på vores sommerkurser - også selv om du ikke er tilmeldt et sommerugekursus.
Søndag 21. juni klokken 19.30 - 21.00 kan du glæde dig til foredrag med medlem af Folketinget og byrådspolitiker Mads Fuglede, når han sætter fokus på spørgsmålet om polarisering i Danmark. Foredraget er ikke politisk.
Mads Fuglede peger på, at vi ikke nødvendigvis kan tale om øget polarisering herhjemme – men måske i højere grad, ikke kender nok til hinandens liv og levevilkår i henholdsvis by og land eller øst og vest Danmark. Samtidig trækker han på erfaringer og eksempler fra USA, hvor udviklingen i højere grad viser tydelige tegn på polarisering.
Mads Fuglede er historiker og politiker for Danmarksdemokraterne samt medlem af byrådet i Ringkøbing-Skjern Kommune. Han har været medlem af Folketinget siden 2017, tidligere for Venstre, og har desuden undervist i international politik, været kommentator på TV 2 om amerikansk politik, og i dag er han desuden forfatter og foredragsholder.
Foredraget er en del af uge 26, som er fyldt med oplevelser, fællesskab og højskoleånd – så hvis du vil med hele ugen, kan du tilmelde dig et sommerkursus i uge 26. Se alle sommerkurser her: https://www.vestjyllandshojskole.dk/kurser
Pris for foredrag med Mads Fuglede:
100 kroner inklusiv kaffe og kage
