Uld-karte-strik.jpg

Tekstil-håndværk

Uge 32: 5.-11. august 2023

Gammelt håndværk i nye klæder - spind, filt og farv med råuld  

Kom med på en kreativ og håndværksmæssig rejse i uldens forunderlige univers. Med fokus på det traditionelle tekstilhåndværk dykker vi ned i de langsomme og jordnære processer fra den helt rå uld til den bløde striktrøje.  

Lige siden oldtiden har mennesker skabt tøj fra fårenes uldpragt. På dette ugekursus tager vi tilbage i tiden og fordyber os i de ældgamle teknikker til forarbejdning af uld, direkte fra lokale får. Du lærer bl.a. at spinde dit eget garn på håndten og spinderok, farve med planter, filte med råuld og kreere små vævede eller strikkede værker af det håndspundne garn. 

Ugen bliver fyldt med uldne eksperimenter og håndværksmæssig fordybelse, hvor du kommer helt ned i gear og oplever glæden ved at skabe dit eget - helt fra bunden og kun med håndens kraft. 

Samtidig stiller vi skarpt på hvilken rolle det gamle og tidskrævende tekstilhåndværk kan spille i en moderne verden i kampen mod overforbrug, resursespild og fast-fashion.  

Kurset er for alle som er nysgerrige på uld og håndværk - og som måske har lyst til en dag at blive selvforsynende i tøj. Der kræves ingen forkundskaber.  

​​Vel mødt på Vestjyllands Højskole! 

Farvning.jpg

Priser og Ophold

"Tekstilhåndværk"

Uge 32: 5.-11. august 2023

 

I tilmeldingen vælger du mellem:

Enkeltværelse med eget bad/toilet 6.775 kr.

Enkeltværelse med bad/toilet på gangen 6.275 kr.

Dobbeltværelse med eget bad/toilet 6.275 kr.

Dobbeltværelse med bad/toilet på gangen 5.775 kr.

Eget telt / sovesal / hjemmeboende: 5.275 kr.

Prisen er for hver person.

  

  • Du betaler 2.000 kr. ved tilmelding og resten skal du betale senest fire uger før vi starter

  • Hvis du overnatter på skolen er linned og to håndklæder med i prisen

Underviser

Nina Hulgaard.jpg
Nina Hulgaard

Nina er højskolelærer på Vestjyllands Højskole og uddannet i Tekstildesign - håndværk og formidling fra

Københavns Professionshøjskole.  


Som underviser er Nina særligt optaget af, hvordan tekstilhåndværket kan bidrage til bæredygtig og kulturhistorisk dannelse.

Hun er især specialiseret inden for gamle manuelle håndværksteknikker og brænder for herigennem at bidrage til en

øget bevidsthed omkring de materialer, redskaber og processer, som lige siden oldtiden har været en del af

skabelsen af tøj og tekstiler.  

Der spinnes uld.JPG
Ugeprogram

Ankomst og indkvartering lørdag den 5. august fra kl. 15.00

Afrejse fredag den 11. august
kl. 09.00-09.30

Lørdag  
Fra kl. 15.00 Ankomst, indkvartering og kaffe/the 
Kl. 17.00 Rundvisning 
Kl. 18.00 Aftensmad 
Kl. 19.30 Velkomst  
Kl. 20.00 Velkomst ude på de forskellige workshops 

Dagsprogram -
Søndag til torsdag
 
Kl. 08.00 Morgenmad 
Kl. 09.00 Morgensamling 
Kl. 10.00 Undervisning* 
Kl. 12.00 Frokost 
Kl. 14.00 Undervisning* 
Kl. 15.30 Kaffepause 
Kl. 18.00 Aftensmad 
Kl. 19.30 Aftenarrangement 

Fredag – Tak for denne gang 
Kl. 08.00 Morgenmad 
Kl. 09.00 Kort morgensamling  

* Se detaljeret program nedenfor

Morgensamling, aftenprogram og arrangementer

Lørdag den 5. august

Aftenarrangement 

Kl. 19.00
Velkomst og højskolens historie ved viceforstander Michael Kirkegaard 
 

Søndag den 6. august

Morgensamling 

Ved Danny Møller

Aftenarrangement 
Hjem på Hjul ved Tiny-House bygger Anders Boisen

Mandag den 7. august

Morgensamling
Ved Arendse Marie Gulløv

Aftenarrangement

Sangaften fra Højskolesangbogen ved Søren Gustav

 

tirsdag den 8. august

Morgensamling

Ved Kristoffer Brun

Aftenarrangement

Foredrag om haverne og permakultur ved Arendse M. Gulløv og Frida Tidemand

Onsdag den 9. august

Morgensamling

Ved Nina Hulgaard

Aftenarrangement

Tur til Vesterhavet 

Torsdag den 10. august

Morgensamling

Ved Maria Rose

Aftenarrangement

Festaften

fredag den 11. august

Morgensamling

Kort morgensamling - herefter afrejse. 

Ret til ændringer i programmet forbeholdes!

Søndag den 6. august

 

Kl. 10.00  

Intro til arbejdet med råuld 
Spinding på håndten og rok 

 

Kl. 14.00  

Fortsat spinding på håndten og rok 

Mandag den 7. august

Kl. 10.00  

Spinding, tvinding og opvinding 

 

Kl. 14.00  

Filt med råuld 

Tirsdag den 8. august

 

Kl. 10.00  

Plantefarvning 

 

Kl. 14.00  

Plantefarvning 
Intro til valgfrit projekt 

Onsdag den 9. august

 

Kl. 10.00  

Fordybelse i valgfrit projekt 

 

Kl. 14.00  

Fordybelse i valgfrit projekt 

Torsdag den 10. august

 

Kl. 10.00  

Fordybelse i valgfrit projekt 

 

Kl. 14.00  

Færdiggørelse af projekter 


Kl. 18.30

Festmiddag og fest med dans og sang 

Ret til ændringer i programmet forbeholdes!