Debatter
Koncerter
Performance
Gourmetrestaurant

24.01.18 Steen Møller: Off grid-byggeriets ukronede konge

I den økologiske andelsforening Friland på Djursland vil de ikke have nogen kloak. I stedet bruger de muldtoiletter og plantefordampningsanlæg til at få så meget ud af ressourcerne som muligt. Det er bare en af de løsninger til en mere bæredygtig hverdag, Steen Møller fremhæver. Han har bygget off-grid-byggeri i 30 år og er en af idémændende bag et nyt kollektivt bofællesskab i Ebeltoft - Grobund. Her skal der drives erhvervs-, øko-, og kunstfællesskab i en gammel fabrik på 10.000 kvm. 

Andelsforeningen Friland er grundlæggende et fællesskab af mennesker, der ønsker et liv i pagt med naturen. Et af foreningens erklærede mål er eksempelvis, at intet affald må forlade Friland. Det kræver dels en minutiøs affaldssortering, og at beboeren er så selvforsynende med fødevarer som muligt. På den måde er Friland også blevet et udviklingscenter for effektiv og økologisk havebrug.

Steen Møller er iværksætter, tidligere økologisk landmand, tidligere højskoleforstander og en af idémændene bag Friland. Derudover har han medvirket i en række tv-programmer om bæredygtig udvikling og det gode liv. "Jeg blev højskoleforstander, for jeg var jo ikke kriminel. Så de kunne ikke lade være med at ansætte mig, selvom jeg ingen uddannelse havde", fortæller Steen om sin vej ind i højskolelivet.

Steen Møller fortæller i fordraget om spildevandsanlæg, der producerer mad – brændeovne, der producerer el og om at lave huse uden at producere affald. Men Steen kommer også ind på, hvad fremtiden er for dansk off-grid. For som Steen Møller siger "Friland er jo efterhånden færdigbygget - hvad skal jeg så lave?". Selv om Steen Møller ikke er helt ung længere, kan han ikke lade være med at arbejde. 

Han er bland andet med i projektet grobund, der skal samle 100 mennesker, der ønsker at være med til at etablere sig på og omkring en gammel stålfabrik i Ebeltoft og skabe et nyt samfund. Grobund håber på, at de kan samle en jævn fordeling af iværksættere, produktionsfolk og kulturskabere. En fordeling, der kan give et sammenspil mellem produktion og kultur - og som de skriver "generelt sætte lidt ramasjang i tingene". 

Tid og sted

Tid: Onsdag d. 24. januar kl. 19.30

Pris: kr. 75,- inkl. kaffe og kage

Sted: Skraldhedevej 8, 6950 Ringkøbing

Alle er velkommen

Mere info om Grobund:

grobund.org

facebook.com/grobund.ebeltoft