Løb
Udskriv Email

KURSUSBESKRIVELSE

Dato: 4. - 10. august 2012

Hver fjerde dansker løber jævnligt, men undersøgelser viser, at halvdelen synes, at det er kedeligt! Med andre ord: Løb fascinerer os, men for mange føles det som en kamp imod tyngdekraften!

LØB handler om glæden ved at løbe. Hvad enten du gerne vil i gang med at løbe eller er godt i gang, er glæden og nydelsen helt afgørende for, at du har lyst til at blive ved.

LØB er en uge, der vil ændre dit syn på det at løbe, uanset hvilke forudsætninger du kommer med. Det handler om at optimere dit løb, men også om at give dig flere redskaber som løber, så du kan variere din træning, så din form forbedres og din motivation ikke forsvinder.

Naturligvis skal løbeskoene frem hver dag, men fokus er på indføring i, og oplevelser af grundprincipper for træning, forebyggelse af skader, motivation, kost, løbestil og teknik. Vi afprøver forskellige træningsformer ved at variere underlag, intensitet og træningsmetoder.

Ugen byder også på morgensamlinger, foredrag, havtur, sangaften m.m.

Vel mødt på Vestjyllands Højskole!
Morten Mauritson og Kristian Skov

Kurset ligger samtidig med “Kærlighed & dæmoni”, ”Dans, så du sveder” og ”Tryk på!”.

 

 

Cookie- og privatlivspolitik

Copyright Vestjyllands Højskole 2011. Design by GM, Thomas Dausell & Anette Nielsen.

Admin