Vestjylland på kryds og tværs
Udskriv Email

UGEPROGRAM

Lørdag den 18. august:
Ankomst fra kl. 15.00. Eftermiddagskaffe og middag.
Velkomst og introduktion til kurset - ved Poul Hillerup og Steen Espensen.
Aftenkaffe og sang.

Søndag den 19. august:
Morgensamling.
“Evald Tang Kristensen, folkemindesamleren” - foredrag ved Steen Espensen.
Eftermiddagstur i det storslåede, vestjyske fjordlandskab med besøg i Staby kirke og Vedersø Præstegård.
Solnedgangstur til Vesterhavet.
Aftenkaffe og sang.

Mandag den 20. august:
Morgensamling i bussen.
Heldagstur i Sydvestjylland, hvor vi skal opleve Fanø, høre om gamle skippertraditioner og nutidige levevilkår på den smukke vadehavsø. I Esbjerg skal vi blandt andet se Erik Hagens maleri – ”Esbjergevangeliet” – billeder af bibelhistoriske fortællinger i nutidige omgivelser.
Aftenkaffe og sang.

Tirsdag den 21. august:
Morgensamling.
“Om maleren Asger Jorn” - foredrag ved kunsthistoriker og udøvende kunstner Ole Dausell, Århus.
Eftermiddagstur til Herning Kunstmuseum, Else Alfeldts og Carl-Henning Petersens Museum og Ingvar Cronhammars skulptur ELIA, alt sammen beliggende i Birk, den østligste ende af Herning.
Derfra kører vi gennem det store vestjyske bakkeølandskab via Trehøje og ud til Vemb, til aftensmad og arrangement i Vemb Kultur- & Forsamlingshus.

Onsdag den 22. august:
Morgensamling.
Heldagstur til Silkeborg med besøg på Papirmuseum, hvor fremstillingen af bøttepapir – og grundlaget for Silkeborgs opståen – bliver levende belyst. Derefter et besøg på Museum Jorn. Begge museer er smukt beliggende ved Gudenåen i Silkeborg. Hjem via Øm Kloster og Vrads Sande - gennem hedeslettens granplantager.
Aftenkaffe og sang.

Torsdag den 23. august:
Morgensamling.
Et møde med forfatter, arkæolog, foredragsholder og tandlæge Bent Bågøe Anthonisen, der fortæller om menneskeskæbner knyttet til Vestjylland, blandt andet et dramatisk forlis i Nordsøen, og om levevilkår for de mennesker, der siden bronze og jernalderen har efterladt sig mange spor lige her på markerne rundt om Vestjyllands Højskole.
Eftermiddagstur til fugleområdet Tipperne, der ligger i den sydlige ende af Ringkøbing Fjord. Samt et besøg på kunstmuseet i Nymindegab, med billedkunst fra en tid, hvor Nymindegab var kunstcentrum.
Afslutningsaften med festmiddag og underholdning.

Fredag den 24. august:
Morgenmad - derefter hjemrejse.

Ret til programforbedringer forbeholdes.

 

 

Cookie- og privatlivspolitik

Copyright Vestjyllands Højskole 2011. Design by GM, Thomas Dausell & Anette Nielsen.

Admin